Finská rally: Mezi favority v kategorii WRC2 jsou tři posádky na vozech Škoda Fabia RS Rally2

Po pozdním startu do sezony se Andreas Mikkelsen, mistr světa kategorie WRC2 z roku 2021, vrací do boje o mistrovský titul své kategorie pro rok 2023. Nor, který s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT zvítězil v kategorii WRC2 na Italské a Estonské rally, aktuálně drží v celkovém pořadí druhou pozici. Kandidáty na umístění na stupních vítězů kategorie WRC2 na nadcházející Finské rally (3.–6. srpna 2023) jsou jeho kolegové z týmu Toksport WRT Sami Pajari z Finska, který v Estonsku skončil v kategorii WRC2 druhý, a Brit Gus Greensmith, který stejně jako Mikkelsen v letošní sezoně získal v kategorii WRC2 již dvě vítězství. Za volant dalšího vozu Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT usedne švédský mladík Oliver Solberg, který ale nebude bojovat o body do kategorie WRC2. 

Je to působivý návrat. Andreas Mikkelsen, před dvěma lety mistr světa kategorie WRC2, plánoval pro rok 2023 svoji pouze omezenou účast ve FIA Mistrovství světa v rally. Nor se proto zúčastnil jen tří z osmi již odjetých rally. Ale po třetím místě v kategorii WRC2 na Portugalské rally a dvou vítězstvích  ve své kategorii v Itálii a v Estonsku má Mikkelsen zjevně chuť na víc. „Škoda Fabia RS Rally2 a já se k sobě začínáme perfektně hodit. Vůz si na rychlých šotolinových cestách vede velmi dobře. Při příjezdu do Finska nevidím důvod, proč nezaútočit na další špičkový výsledek,“ říká.

Předpisy kategorie WRC2 umožňují každému jezdci pro individuální bodové hodnocení nominovat pouze sedm ze třinácti kol FIA Mistrovství světa. Z nich se do celkové klasifikace započítává pouze šest nejlepších výsledků. Andreas Mikkelsem má s aktuálními 69 body ze tří rally ve srovnání se svými konkurenty strategicky dobrou pozici. V současné době je v celkovém pořadí kategorii WRC2 druhý a na vedoucího Yohana Rossela ztrácí osm bodů – Francouz však bodoval již na čtyřech rally.

Mikkelsenův kolega z týmu Toksport WRT Gus Greensmith je na tom podobně, i když bodů má přeci jen méně. Společně se švédským spolujezdcem Jonasem Anderssonem si Brit s vozem Škoda Fabia  RS Rally2 dojel pro vítězství v kategorii WRC2 v Mexiku a Portugalsku. Šesté místo z Chorvatska dává Greensmithovi dohromady 62 bodů z dosavadních tří nominovaných soutěží. Sami Pajari se spolujezdcem Ennim Mälkönenem, kteří jedou s dalším vozem Škoda Fabia RS Rally2 provozovaným týmem Toksport WRT, zatím v kategorii WRC2 nezískali žádné vítězství. Po druhém místě na Estonské rally, což byl jejich dosud nejlepší výsledek v kategorii WRC2, však finští mladíci patří na své domácí rally k favoritům na umístění na stupních vítězů.

Další posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2, které bude možné na Finské rally sledovat: Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk z Polska, kteří na Estonské rally prokázali své šotolinové schopnosti pěkným pátým místem ve vysoce konkurenčním poli kategorie WRC2, a také domácí Jari Huttunen/Antti Haapala a Mikko Heikkilä/Samu Vaaleri. Vzhledem k tomu, že 16 z 28 účastníků přihlášených do kategorie WRC2 spoléhá na vůz Fabia ve verzi Rally2, je Škoda opět nejhojněji zastoupenou značkou v této kategorii.

Oliver Solberg, který je aktuálně třetí v celkovém hodnocení kategorie WRC2, se rozhodl nenominovat Finskou rally jako jeden ze svých bodovaných závodů. „V posledních letech pro mě byla tato rally vždy obtížná a přinášela mi i hodně smůly. Tentokrát si chci jednoduše užít krásné rychlostní zkoušky a naučit se co nejvíce,“ vysvětlil své rozhodnutí 21letý syn bývalého FIA mistra světa v rally Pettera Solberga. Solberg jako obvykle sdílí vůz Škoda Fabia RS Rally2 provozovaný týmem Toksport WRT s britským spolujezdcem Elliottem Edmondsonem.

Finská rally nabídne 22 rychlostních zkoušek o celkové délce 320,56 kilometru, které povedou převážně po rychlých a hladkých šotolinových cestách s četnými skoky. Kvůli velmi rychlým lesním rychlostním zkouškám je finský podnik FIA Mistrovství světa v rally často označován jako „Finská šotolinová Grand Prix“. Ve čtvrtek večer (3. srpna) zahájí soutěž superspeciální rychlostní zkouška v ulicích v blízkosti města Jyväskylä, kde má své centrum. Páteční etapa se pojede na devíti rychlostních zkouškách o celkové délce přibližně 104,76 kilometru. Nejdelším dnem rally bude sobota s osmi rychlostními zkouškami o celkové délce 160,68 kilometru. Neděle (6. srpna) přinese závěrečné rozhodnutí na čtyřech rychlostních zkouškách s dalšími 51,64 kilometru. Vyhlášení vítězů je naplánováno na 14:15 hodin místního času v lyžařském středisku Himos.

Zdroj: škoda Motrosport