Mistrovství světa ABB FIA Formule E vyhrál Mercedes, DS Techeetah na skvělém třetím místě

Dvojzávodem v Berlíně skončilo letošní Mistrovství světa ABB FIA Formule E. Berlínský „double header“ uzavřel zatím nejlépe obsazenou sezónu, v níž se o titulech rozhodovalo až v posledním závodu. V šampionátu jezdců zvítězil s 99 body Nyck de Vries ze stáje Mercedes se sedmi bodovým náskokem před Edoardem Mortarou (Venturi Racing) a o další jeden bod před Jakem Dennisem (BMW). Získal také vůbec první titul mistra světa, který byl udělen v mistrovství světa ABB FIA Formula E World. V týmové soutěži vyhrál tým Mercedes-EQ Formula E (183 bodů) dokončil svou před druhým Jaguar Racing (172 bodů) a třetím DS Techeetah (170 bodů).

DS Techeetah nezklamal

„Letošní sezóna Formule E byla bezpochyby nejnáročnější od vzniku šampionátu, a to jak z technického, tak strategického hlediska,“ prohlásil ředitel DS Performance Thomas Chevaucher. „Po patnácti velmi intenzivních závodech, ve kterých jsme museli bojovat o každý bod, jsme v hodnocení týmů obsadili velmi slušné třetí místo. Náš dnešní cíl je jasný: tvrdě pracovat na tom, abychom se příští rok vrátili na nejvyšší stupínek,“ uvedl Chevaucher.

Druhý závod berlínské E-Prix se reprezentantům DS Automobiles nevydařil podle představ. Jean-Éric Vergnemu se podařilo posunout se ze šestnáctého místa dopředu, ale nakonec se musel spokojit s jedenáctým místem, zatímco António Félix da Costa byl během závodu přitlačen k bariéře a musel odstoupit. Tento výsledek jim neumožnil obhájit loňské prvenství.

DS E-Tense FE21

Oba jezdci v letošní sezóně získali po jednom vítězství a prokázali tak plný potenciál nového vozu v roce 2021. To je jeden z pozitivních bodů, které si chtějí odnést. „Máme za sebou sezónu plnou zvratů,“ shrnul Jean-Éric Vergne, který skončil v šampionátu desátý. „Zažili jsme spoustu dobrých věcí a spoustu dalších, které je třeba zlepšit. Nejdůležitější však je, že si tým zachoval svou filozofii. Rád vyhrává a je stále velmi silný. Nyní budeme pracovat na tom, abychom se vrátili silnější a v příští sezóně se pomstili. To je teď náš jediný cíl!“ 

Příprava na další sezonu

Nemáme se za tak těsnou prohru co stydět,“ prohlásil António Félix da Costa, osmý v pořadí jezdců. „Na startu těchto posledních dvou závodů byl tým i oba jezdci stále ve hře o tituly. Na to můžeme být hrdí. Je třeba říci, že tento víkend byl náročný: první kvalifikace se nám povedla, ale pak už jsme prostě neměli ten správný rytmus. Gratulujeme vítězům k titulům, ale příští rok jim dáme pořádně zabrat! Máme skvělý tým a během přestávky budeme tvrdě pracovat. Už teď se těším na novou sezónu.“

Osmá sezóna odstartuje v Diriyah v Saúdské Arábii 28. a 29. ledna 2022.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles