Terminátor Vémola jako malý kluk sotva viděl

Bijec a novopečený otec Karlos „Terminátor“ Vémola (34) rozdává v ringu rány, sám ale od osudu také jednu dostal. Jako malý kluk sotva viděl, nosil brýle s jedenácti dioptriemi a část svého života dokonce strávil v oční ozdravovně. Jako správný bojovník se však se svým handicapem pere…

MMA zápasník Karlos Vémola patří k nejznámějším českým bojovníkům, i on má však svou slabinu – kdo mu pozorně pohlédne do očí, všimne si, že šilhá. Oční vadou trpí už od dětství… „Mám tupozrakost, nevidím na dálku. Když jsem byl malý, posílali mě rodiče na dva nebo tři měsíce v roce do ozdravovny v Ostravě, kde byla oční škola a prováděly se tam cviky na oči, aby se zlepšovaly… Vyšíval jsem, dělal jsem křížky a kolečka a další věci. Já jsem to tam tedy úplně nenáviděl, ale jezdil jsem pravidelně,“ vybavuje si ne úplně příjemné vzpomínky na dětství. Nenáviděné pobyty ale přinesly kýžený efekt: díky poctivému cvičení dokázal snížit počet dioptrií z jedenácti na čtyři. A když ho v šesti letech otec přivedl k bojovým sportům, začal brýle sundávat, protože nepřicházelo v úvahu, aby zápasník čelil riziku rozbitého skla.

Zprvu odkládal brýle pouze při tréninku, později ale zjistil, že když je nenosí den nebo dva, oči si začínají zvykat a funguje bez nich lépe – a to i v ringu. Už osm let je proto na nos nenasadil.  „Lidi se mě hodně ptají, jak můžu fungovat v boji, když nemám v pořádku zrak – a já vždycky říkám, že soupeře cítím. A pokud je zajímá, jestli nevidím dvojitě, když dostanu bombu, tak odpovídám, že mlátím toho uprostřed,“ směje se Terminátor.

Nyní se ale odhodlal dát své oční vadě jednou pro vždy knockout! Zastihli jsme ho na oční klinice DuoVize v Praze u paní doktorky Jany Mikšovské, kde podstupuje vyšetření, aby absolvoval laserovou operaci, která by ho jeho handicapu definitivně zbavila. „Dělám to hlavně pro sebe. Celý život jsem neviděl dobře, a když se to teď změní, je to asi takový největší dárek, který si můžu nadělit,“ říká svalovec, kterého by lákala i herecká kariéra. Jeho tajným snem je zahrát si postavu legendárního siláka Gustava Frištenského.