V letošní Mattoni 1/2 Maraton Ústí nad Labem skončila Mäki na druhé místě

Nejúspěšnějším běžcem mezi muži se stal Němec Sebastian Hendel, ženám kralovala Ukrajinka Valeriia Zinenko. Rovinatá, rychlá trať oběma vítězům navzdory chladnému počasí, dešťovým přeháňkám a větru přinesla rekordy. Hendel překonal na ústeckém závodu evropský traťový rekord, Zinenko dosáhla svého osobního maxima. „Doufal jsem ve vítězství a běželo se mi výborně, byl to skvělý závod s úžasnými fanoušky a i počasí nakonec bylo lepší, než ráno vypadalo,“ zářil po protnutí cílové pásky Sebastian Hendel. „Za tři týdny se chystám na Maraton v Mnichově a dnes jsem si potvrdil, že jsem dobře připraven,“ dodal spokojený šampión. Z nového osobního rekordu se radovala i Valeriia Zinenko: „Závodu jsem dala maximum, jsem vyčerpaná, ale šťastná.“

12. ročník závodu Mattoni 1/2 Maraton Ústí nad Labem, jemuž se kvůli rychlé, rovinaté trati přezdívá „Ferrari mezi závody“, odstartoval v 15 hodin z Mírového náměstí, a na jedenadvacetikilometrovou trať vedoucí mimo jiné místní chemičkou a podél řeky Labe s výhledem na hrad Střekov se vydalo téměř 2200 běžců. Vítěznému Hendelovi, který cílovou pásku proťal v nejlepším čase 1:02:52, byl velkým konkurentem druhý Vitaliy Shafar z Ukrajiny. Ten s časem 1.03:01 zaběhl svůj osobní rekord: „Byl to úžasný závod, vyhovovalo mi počasí, trať byla příjemná, diváci skvělí,“ usmíval se stříbrný medailista a dodal: „V listopadu mě čeká marathon v Koreji a dnes se mi běželo opravdu dobře, tento půlmaraton pro mě byl nejen skvělým tréninkem na další závody, ale především také úžasným zážitkem.“ Na třetím místě doběhl Rumun Stefan Iulius Gavril (1:04:17).

Prvním Čechem v cíli byl Jakub Zemaník, který si s rovinatou tratí poradil v čase 1:06.41. „Běželo se mi docela dobře, byl to stabilní výkon, ale rušil mě vítr, věřím, že bez něj by byl výsledek ještě lepší,“ řekl Zemaník, následovaný dalším velkým favoritem Vítem Pavlištou (1:08:16). Trojici nejrychlejších Čechů doplnil s časem 1:08:38 Petr Pechek.

Největší hvězdou mezi ženami byla Kristiina Mäki. Ta v Ústí nad Labem absolvovala svůj vůbec první půlmaraton v životě za 1:13:57 do cíle doběhla jako nejlepší Češka a zároveň hned druhá za vítěznou Zinenkovou (1:10:55). „Přijetí publikem bylo neuvěřitelné a závod měl fantastickou atmosféru. Běželo se mi výborně, vadil mi snad jen protivítr, ale i tak jsem zvládla o víc než minutu lepší čas, než v jaký jsem doufala. Těším se, že se někdy v budoucnu na trať půlmaratonu vrátím,“ neskrývala nadšení slavná Češka. Celkovou třetí příčku mezi ženami obsadila Gabriela Veigertová (1.16:10).

Tradiční součástí sportovního svátku v Ústí nad Labem byl také Spolchemie Český pohár v para cyklistice, který se koná pod hlavičkou Českého svazu cyklistiky a jenž z Mírového náměstí odstartoval ve 13 hodin. Letos poprvé byla na programu také nová kategorie – tricyklistika. Všichni handbikeři a tricyklisé se vydali na půlmaratonskou trať a mohli si tak užít stejnou atmosféru závodu jako elitní atleti.